Katılımcı Görüşleri | ISK-SODEX ISTANBUL
Ana Sayfa>Katılımcılar>Katılımcı Görüşleri

Katılımcı Görüşleri

Cem Akan – Alarko
Genel Müdür

“44 ülkeden 1.000’i aşkın katılımcının katıldığı SODEX fuarındayız. Yeni teknolojik ürünlerimizle, çevreye duyarlı ürünlerimizle, yeni ürünlerimizle buradayız. Aldens yoğuşmalı kazanlarımız ve otomasyonlu klima santrallerimiz ile bu sene fark yaratacağımıza inanıyoruz. İhracata yönelik değişik ürünler geliştiriyoruz. Fuardan beklentilerimiz büyük ve şu ana kadar çok olumlu geçiyor. Çok memnunuz burada bulunmaktan. Büyük, geniş ve ferah bir standımız var. Teşekkür ediyorum!”

Mathias Layher – Bitzer
Satış Direktörü

“İklimlendirme ve soğutma kompresörleri üretiyoruz. Bu ikinci stantlı katılımımız. Türkiye merkezli OEM müşteri sayısının artması ve bu müşterilerin yalnızca Türkiye piyasasına değil, çevre piyasalara da ürün tedariki yapmaları nedeniyle SODEX fuarı bizim için çok önemli. Bu nedenle, SODEX’te yalnızca Türkiye’den değil, Suriye, Lübnan, diğer Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerinden de müşterilerle bir araya gelmenin faydalı olduğunu düşünüyoruz. Şu ana kadar iyi bir fuar geçirdik, çok fazla kişiyle iletişime geçtik. Ayrıca burada ürünlerinin tanıtımlarını da yapan çok fazla müşteriyle tanıştık. Genel olarak bakıldığında, gün boyu müşterilerimizle de görüşme fırsatı bulduk.
2021 yılında da, İstanbul’da SODEX’te olacağız. Sizleri standımızda ağırlamayı ve burada buluşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Sushil K. Choudhury – Blowtech
Genel Müdür

“Biz, Hindistan’da iklimlendirme sektörüne yönelik havalandırma fanları ve ürünleri üreten bir şirketiz. ISK-SODEX 2019’da katılımcı olarak yer alıyoruz ve burada olmaktan gerçekten mutluyuz. Fuarda çok iyi şirketlerle tanıştığımızı söyleyebilirim. Türkiye, Libya ve İran gibi ülkelerden müşterilerimizi ağırladık. Daha önce de belirttiğim gibi burada olmaktan mutluyuz. Ziyaretçi profili ve kalite gayet yüksek. Yüksek profilli ziyaretçiler görmek güzel.

Ayrıca, Hindistan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Birliği ISHRAE’yi temsilen buradayım. Birlikte ortak seminerler gerçekleştirdik ve seminerlerimiz gayet iyi geçti. Ayrıca Hindistan’ın B2B heyetinde yer alıyorum. Burada birçok potansiyel tedarikçiyle görüştüm ve B2B programının bir parçası olarak Türkiye’den bazı ürünleri ithal etmeyi düşünüyoruz. Burada olmaktan mutluyuz ve 2021 yılındaki bir sonraki fuara da katılmayı istiyoruz.”

Fırat Samar – BVN
Satış Müdürü

“Bu yılki SODEX fuarında yeni ürün lansmanlarımız ve mevcuttaki ürünlerimizle fuardaki ziyaretçilerimize ürünlerimizi sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. BVN markasıyla yurt içinde ve dünyanın 80 ülkesinde havalandırma sektörü içerisinde yer alan fanlarla yerli üretim olarak müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu yıl lansmanını gerçekleştirdiğimiz kazan üreticileri için yapmış olduğumuz pelet fanlarımızla öne çıkmaktayız. Bu yılki SODEX fuarında yabancı müşterilerimizin ilgisi ve ziyareti bizi oldukça memnun etti, yurt içinde de yeni iş bağlantıları yaparak bir sonraki SODEX fuarı için daha umut vaat edici bir durum söz konusu oldu bizim açımızdan. Teşekkür ederim.”

Sergio Casarino – Caleffi
Satış ve Pazarlama Müdür
ü

“Firmamız iklimlendirme ve tesisat sektöründe bileşenler üretmektedir. Caleffi olarak SODEX fuarında ilk kez yer alıyoruz. Türkiye şubemizi Temmuz 2016'da oluşturduk, çünkü Türkiye pazarının uluslararası düzeyde büyümemiz için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Şirketimizin marka bilinirliğini oluşturmak ve yatırım yapmak için uzun vadeli bir planımız var. SODEX’in mevcut ve yeni müşterilerle tanışmak için çok güzel bir platform olduğuna inanıyoruz. Fuarın ilk gününden itibaren çok iyi bir trafik bulduk ve standımızın konumu konusunda da çok mutluyuz. Bunun bir başarı öyküsü olduğunu söyleyebiliriz, önümüzdeki yıllarda tekrar katılacağımızdan eminim. ”

Zeki Özen – Daikin
Yönetim Kurulu Üyesi

“ISK-SODEX 2019 yılındaki bu fuara katılmaktan çok mutluyuz. İSİB ile SODEX’in organize ettiği yabancı misafirler, 130’dan fazla ülkeden gelen misafir var. İlk akşam B2B görüşmeleri yaptık, Türkiye için çok faydalı olacağına inanıyorum. Bunda katkılarından dolayı hem SODEX’e hem İSİB’e çok teşekkür ederiz. Biz Daikin olarak bu yıl Türkiye sektöründeki bu katılıma destek vermek için buradayız ve iki günlük faaliyetlerde gördüğümüz kadarıyla da hem iyi duyurulmuş bir fuar hem katılımcılar çok iyi. İnşallah tüm sektöre faydalı olur. Türkiye için de çok önemli, hem Balkanlar’a, hem Türkiye’ye, Orta Doğu’ya hem Türki Cumhuriyetler’e bir merkez olması için yatırımcıları çağırıyoruz, ticaret yapan kişileri çağırıyoruz. B2B görüşmeler devam ediyor, inşallah bu konuda çok başarılı oluruz. Ben tekrar SODEX’e ve İSİB’e çok teşekkür ediyorum, hepinize saygılar sunuyorum.”

Mehmet Çim – Duyar Vana
İş Geliştirme Müdürü

“Bu sene SODEX fuarında özellikle sulu söndürme sistemleriyle alakalı preaction vana, deluge vana, akış ölçer, akış anahtarı, riser manifold gibi ürünlerimizi sergiliyoruz. Buna ek olarak sulu söndürme sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan pompa imalatına da başlamış oluyoruz. Fuar bizim için çok verimli geçti; hem yurt içinden hem de yurt dışından oldukça fazla misafiri ağırladık standımızda. Bu anlamda önceki yıllara nazaran bu senenin çok daha verimli geçtiğini net bir şekilde söyleyebilirim. Bu anlamda SODEX yetkililerine teşekkür ediyorum.”

Mehmet Özokumuşoğlu – ECA
Genel Müdür

“ISK-SODEX, sektörümüzün en büyük fuarı, buluşma noktası. Düzenli olarak katılım gösteren firmalardan biriyiz. Bu yıl görebildiğimiz kadarıyla geçtiğimiz yıla göre ilgi daha fazlaydı. Özellikle ilk günden itibaren çok yoğun bir ziyaretçi akımıyla karşılaştık ve bu bize büyük memnuniyet verdi. Sevindirici olan bir diğer taraf da yurt dışından gelen misafirlerimizin bu sene geçen seneye göre daha fazla oluşu. Özellikle İran, Çin, Kuzey Afrika ülkeleri ve Azerbeycan, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerden yoğun bir ziyaretçi akışına sahne oldu. Tabi özellikle ihracatın bu kadar önem kazandığı bir dönemde bu fuarda bu tür potansiyel müşterilerimizle buluşmamız da bizim için sevindirici bir gelişme. İklimlendirme sektörü Türkiye’de en hızlı büyüyen, en hızlı ilerleyen, ihracat potensiyeli çok büyük olan bir sektör. Türkiye’deki pazar Avrupa’nın en büyük pazarlarından bir tanesi adetsel olarak baktığımız zaman, biz de en büyük oyuncularından bir tanesiyiz. Burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz ve katılmaya da devam edeceğiz.”

Ali Serdaroğlu – FAF Vana
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

“50 ülkenin üzerinde ihracat yapmış olduğumuz ülkemiz var, yurt içinde 52 bayimiz var, satış bayimiz var. Bu ihracatta ve yurt içindeki teşkilatlarda SODEX fuarının da büyük önemi olduğunu düşünüyoruz. Gerek yurt içinden gerek yurt dışından yoğun misafirlerimiz geliyor. Çok çeşitli ülkelerden, Avrupa’dan, Afrika’dan, Orta Doğu’dan, Rusya’dan, Türki Cumhuriyetleri’nden müşterilerimiz geliyor. Biz burada fuar alanında SODEX’te bilgi alışverişinde bulunuyoruz, kendimizi tanıtıyoruz, yeni ürünlerimizi sunuyoruz, sektörle ilgili gelişmeleri, şirketlerimizin, müşterilerimizin bilgilerini alıyoruz. Bunlar doğrultusundan daha sonradan irtibat bilgilerini alıp iade-i ziyarette bulunuyoruz. Bunlardan dolayı SODEX fuarını önemsiyoruz. Katılımcı sayısı olarak ve ziyaretçi sayısı olarak da çok iyi noktalara geldiğini düşünüyoum SODEX’in. Biz hep burada olacağız, önümüzdeki yıllarda da SODEX’te olmak istiyoruz. ”

Metin Duruk - FRİTERM
Yönetim Kurulu Başkanı

“Fuar bu sene oldukça başarılı geçti. Avustralya’dan Kolombiya’ya kadar dünyanın her yerinden yabancı misafirler geldi. Orta Doğu, Afrika ve diğer ülkeler gerçekten çok başarılıydı. Fuarın uluslararası karakterinin yükseltilmesi ve karşılıklı ticari anlaşmaların yapıldığı, güçlü işbirliklerinin oluştuğu bir sinerji merkezinin ortaya çıkması hedefinin başarıldığını görüyorum. Bunu da başardık zanediyorum. Derneklerimiz, vakfımız ve ihracatçı birliğimizle birlikte güzel çalışmalar yapıldı. Bunun için katkı koyan, gerçekten önemli katkılar veren herkese teşekkürler.”

Manuel Togaç – Karyer
Pazarlama Bölüm Müdürü

“Bu sene de ziyaretçilerimizi SODEX fuarında ağırlamaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sene fuarda gerek iklimlendirme, gerek soğutma, gerekse proses soğutmayla ilgili ürünlerimizi tanıtmaktayız. Çok sayıda ülkeden misafirlerimizi ağırlıyoruz, kendilerine yeni ürünlerimizle ilgili bilgileri veriyoruz. Bize gelen talepler doğrultusunda kendi istekleri, ihtiyaçlarına göre uygun çözümler üretmeye başlıyoruz. Karyer olarak şu anda 75 ülkeye ihracat yapmaktayız ve bu ülke sayısını giderek artırıyoruz. Gerek ülkemizin gerekse de firmamızın bu konuda gerekli yatırımları ve çalışmaları sayesinde artan ihracatımızı giderek büyüterek daha doğru hedeflere daha hızlı ulaşmayı planlıyoruz.

Fuara çok sayıda yoğun katılım gerçekleşti ve misafirlerimizi ağırladık. Bu sene 2019 ISK-SODEX’te alım heyetiyle birlikte birçok yurt dışı müşterimizi de standımıza davet etme imkanı bulduk ve kendilerine yeni ürünlerimizi, firmamızla ilgili yeni haberler ve gelişmeleri sunma imkanı bulduk.”

Özge Sipahioğlu – Ravaber
Ticari Direktör

“SODEX fuarına mekanik havalandırma ve tesisat, yalıtım sektörü için katıldık. Bina sistemlerinin altında özellikle yapı tarafındaki yıllarca olan bilgi birikimimizi mekanik tesisat ve havalandırma tarafına da taşımak için SODEX’e katıldık. Burada özellikle ihracat grubunda ciddi, farklı coğraflardan müşterileri ağırlıyoruz. İhracat tarafını da artırarak gücümüze güç katacağımızı düşünüyoruz. Onun dışında, ürün grubu olarak baktığımızda yalıtım sektöründe ağırlıklı olarak hep yapı grubunda farklı cephe uygulamaları, tavan uygulamaları, döşeme yalıtımları vs. yapılırken mekanik havalandırma gibi güçlü bir sektörün ve bunun yalıtılmasının ülke ekonomisine getireceği katkıya da cidden inanıyoruz. Bu fuara katılmamıza vesile olan Deutsche Messe ailesine de teşekkür ediyoruz.”

Oğuz Erk – Qundis
Uluslararası Satış Direktörü

“Bu yıl ISK-SODEX’e üçüncü kez katılıyoruz. Son beş yıldır burada bir satış ofisimiz var ve Türkiye’de yirmi yıldan fazla deneyim sahibiyiz. Bu nedenle bu fuar bizim için önemli. Mevcut müşterilerimizle görüşme fırsatı yakaladık. Ayrıca, Türkiye dışından da büyük ilgi gördük. Uluslararası temeli olması nedeniyle, bu fuar bizim için oldukça önemli. ISK-SODEX gibi, çok fazla ürünün tanıtıldığı ve Qundis’in faaliyet gösterdiği ölçüm cihazları alanında çok fazla bağlantı imkanı sunan önemli fuarlara katılmaya kesinlikle devam edeceğiz. Burada olmaktan memnunuz. Çok teşekkür ederiz.”

Mehmet Yılmaz – SIEMENS
Ürün Pazarlama Müdürü

“Siemens olarak iklimlendirme sektörünün en büyük fuarlarından biri olan SODEX’te yer almaktayız. Bu fuarda hem endüstri hem binalarda hava ve suyu kontrol altına almak isteyen müşterilerimize yeni nesil Sinamics G120X frekans konvertörü serimizi tanıtmaktayız. Hava ve suyu kontrol altına almak, daha verimli çalışmak isteyen müşterilemize fuar boyunca bu ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Yerli, yabancı birçok katılımcı standımızı ziyaret ederek Sinamics G120X frekans konvertörü hakkında bizlerden bilgi aldı. Bu fuara Siemens olarak katılmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Faik Tellioğlu – Tyco
Genel Müdür

“SODEX fuarı bizim için en kıymetli fuarlardan birisi, yaklaşık 16-17 yıldır hiç aksatmadan katıldığımız bir fuar. Her fuara katılmıyoruz, her küçük evente katılmıyoruz ancak bu fuarda olmaya mutlaka gayret ediyoruz. Zira yurt dışından ve yurt içinden, genelde uzak yerlerden gelen müşterilerimizle buluşmak için çok iyi bir fırsat oluyor bizim için. Hiç tanımadığımız Umman’dan birkaç misafirimiz oldu, onlarla görüşme şansına sahip olduk, Azerbaycan’daki bayilerimiz geldiler onlarla görüştük, aynı şekilde yine Afrika ülkelerinden bazı ziyaretçilerimiz oldu, bir takım potansiyel iş bağlantıları yaptık. Çok önemsediğimiz, sektör için çok önemli bir buluşma noktası. Yangın dışında diğer sektörlerin de olması ayrıca önem taşıyor çünkü bizim için gelmeyen ama havalandırma, ısıtma, soğutma sektöründeki diğer firmaları ziyaret eden potansiyel müşterilerle de tanışma şansımız oluyor. Fuar bu sene beklentimizin de üstünde, olumlu bir şekilde ilk günden itibaren yoğun geçmeye başladı, bu bizim için çok sevindirici. Fuara olan ilgi bizi fazlasıyla memnun etti. Yaklaşık 20 kişilik bir ekiple buradayız ama zaman zaman ziyaretçilerimize yetişemiyoruz. Umarım fuarın sonuçları da hepimize hayırlı olur, teşekkür ederim.”

Katılımcı Görüşleri

Katılımcılarımızın ISK-SODEX hakkında söylediklerini okuyun

Eş Organizatörler / Destekleyen Dernekler