Ana Sayfa>Katılımcılar>Katılımcı Olmak için>Katılımcı Görüşleri (2016)

Katılımcı Görüşleri (2016)

Omar Habib, Awal Gulf, Genel Müdür Yardımcısı

“ISK-SODEX Fuarı’nda bu ilk katılım yılımız. Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bölge ve dünyanın farklı ülkelerinden birçok ziyaretçimiz oldu. İran, Bulgaristan özellikle ilgi gördüğümüz ülkeler. Önümüzdeki yıllarda ISK-SODEX Fuarı’ndaki yerimizi alacağız.”

Murat Zembil, Vestel, VRF Klimalar Türkiye Satış Müdürü

“Vestel olarak bu sene ilk defa 2016 yılında ISK-SODEX Fuarı’na katıldık. Bizim için çok heyecanlı, çünkü ilk defa katıldığımız bir fuarda gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. ISK-SODEX fuarının bizim sektörümüz için çok önemli olduğunu biliyoruz çünkü VRF sektöründe yaklaşık 1 sene önce üretime başlayıp, bu sektör içerisinde yer almaya başladık. Katılma kararımız çok kısa sürede gerçekleşti, bu anlamda Sodex’deki yetkili arkadaşlara çok teşekkür ederiz.
Bu yıl itibari ile İzmir, Ankara ve İstanbul Sodex Fuarlarına Vestel olarak katılım sağlayacağız. Ve bu süreçlerden sonra da gayet güzel işler yapacağız Sodex ile birlikte. ISK-SODEX Fuarı’nda beklediğimiz ilgiden fazlasını gördük. Özellikle yurtdışından gelen ziyaretçilerden çok büyük ilgi gördük ve inanılmaz bir talebi karşılamaya çalışıyoruz şu an. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda Sodex’deki etkinliğimizi gittikçe arttırmayı düşünüyoruz.”

Ayça Eroğlu, Systemair HSK, Genel Müdür

“Yaklaşık 20 yıldır katıldığımız ISK-SODEX Fuarı’nın son 15 senelik gelişimine baktığımızda hem iklimlendirme sektöründe hem de fuar anlamında çok büyük değişiklikler oldu. Bu senenin konsepti olan “Sürdürülebilir İklimlendirme Teknolojileri” ne uygun olarak biz de yeni ürünler ve yeni çözümler ürettik. Fuarın 2.gününden itibaren ciddi anlamda hem yerel pazarda hem de ihracat yaptığımız hedef müşterilerde, Systemair’ın da diğer fabrikalarından ve satış ofislerinden gelen ziyaretçilerimiz ile birlikte olma fırsatı buluyoruz. Görüyorum ki, arkadaşlarımızla akşamları yaptığımız değerlendirme toplantılarında, bu yılki fuarın 2014 yılına kıyasla daha verimli bir şekilde devam ediyor. Biz normalde fuarlarda çok fazla proje satmazdık ama bu sene şu ana kadar 2 tane proje gerçekleştirmiş durumdayız. Her ne kadar fabrikamız şu an Türkiye’nin en büyük projesi Bilkent Hastanesi ile dolu olsa da bu fuarla birlikte kapasitemizi daha da dolduracağımıza inanıyorum. Bu yüzden, bu organizasyonda emeği geçen öncelikle iklimlendirme sektörünün diğer değerli sivil toplum örgütlerine, Deutsche Messe ve Hannover Messe’ye çok teşekkür ederiz. Ve umarız iklimlendirme sektörünü 2023 hedefleri doğrultusunda 25 milyar dolar ihracat rakamına kadar getirebiliriz ve bununla ilgili bizim de pastada bir payımız olur.”

Hamdi Nadir Tural, Standart Pompa, İş Geliştirme Müdürü

“ISK-SODEX 2016 Fuarı bu yıl bizim için güzel bir fuar oldu. Fuara uzun yıllardır katılıyoruz. Isıtma, Soğutma, Havalandırma Sistemlerinin genellikle kalbi olan pompaları bu fuarda temsil ediyoruz. Çok değişik ürünleri fuarda sergilemekteyiz. ISK-SODEX fuarı sektör için çok büyük bir fuar. Standart Pompa için de önemli bir fuar. Bayilerimiz, servislerimiz, müşterilerimiz ve yeni müşterilerimiz katılıyor. Yeni müşterilerimize yeni ürünlerimizi gösteriyoruz. Mevcut müşterilerimize de gelişmelerimizi ve ar-ge çalışmalarımızı burada paylaşıyoruz. Bizim için hem yurt içinde hem de yurt dışında paylaşımlarımızı ve ürünlerimizi sergileyeceğimiz bir fuar oluyor. Bir diğer avantajı ise, yeni ürün lansmanlarımızı burada yapabiliyoruz. Şu an enerji verimliliği yüksek ve özellikle pazarın direktifleri ile ortaya çıkan diğer ürünler standımızda mevcut. Bunları farklı boyutlarda, farklı müşterilere sergilemeye çalışıyoruz. Bunlarla ilgili teknik bilgileri ve uygulama alanlarını müşterilerimiz ve katılımcılarımız ile paylaşıyoruz. Fuarın bu yılki katılımcı ve ziyaretçi sayısı çok fazla. Bu sektör birçok alanda etkin bu sebeple ziyaretçi sayısının fazlalığı bizi çok memnun etti.”

Utku Aksoy, Duyar Vana, İş Geliştirme Müdürü

“Uzun yıllardır sektörde değerli müşterilerimizle gerek yurt içi, gerekse yurt dışı bir araya geldiğimiz ISK-SODEX Fuarı’na uzun yıllardır katılıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ve bu yıllardaki temel amacımız yenilikleri ve sektördeki yeni oyuncularla kontakt ve ilişkilerimizi geliştirmek. Bu sene diğer Sodex Fuarları’nda olduğu gibi yeni ürünlerimizi piyasaya sürmek amacıyla ve tanıtmak için bu fuara katılmayı tercih ettik. Kuru alarm vanasını ilk defa ISK-SODEX fuarında tanıttık. Ek olarak gizli tip splinterler ve sektörde ilk defa Türkiye olarak aldığımız ULFM Belgeli splinterleri ISK-SODEX fuarında görücüye çıkarttık. Burada olmaktan mutluyuz. Gelecekte de sektör yeniliklerini takip etmek ve yeni müşteriler ve yeni ülkelerle bir araya gelmek için burada olmaya devam edeceğiz.”

Zeki Poyraz, AFS, CEO

“ISK-SODEX sektörümüzün en önemli fuarlarından bir tanesidir. Sektörümüzün olmazsa olmazları arasındadır. Bu seneki fuarımız son derece başarılı geçmektedir. Katılımcı açısından da bizi tatmin eden bir katılım sağlandığı izlenimine sahibiz. Bundan sonra da daha iyi olacağı izlenimine sahibiz. Senelerdir fuara katılmaktayız. Fuarın başarılı olmasını istiyorum. Diğer katılmayan firmaları da fuara katılmaları konusunda cesaretlendirmek istiyorum. Fuarı organize edenleri tebrik ediyorum, çok başarılı bir organizasyon yapıldı.”

Zeki Poyraz, İSİB, Yönetim Kurulu Başkanı

“Fuarımız uluslararası bir fuar olma hasebiyle, katılımcı firmalara özellikle katılmalarını öneriyorum. Zira, şu anda fuarımıza dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce ziyaretçimiz var. Bu yüzlerce ziyaretçiyi gerek organizasyon şirketimiz, gerekse özellikle sektör şirketlerimiz ağırlamaktadırlar. İSİB olarak fuara alım heyeti düzenledik. İkili iş görüşmeleri toplantıları yapıldı. Organizatör firmaya emekleri için teşekkür ediyorum. İkili görüşmelerde ziyaretçiler çok memnun kaldıklarını ifade ettiler. Ayrıca Türk muhatapları da ikili görüşmelerden dolayı çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Çok verimli bir ikili görüşme gerçekleştiğini söylüyorlar. İnşallah fuara katılanlar, katılmayanlar bunlardan daha çok faydalanırlar. Önümüzdeki senelerde de alım heyetlerini, yabancı misafirleri arttırarak devam etmeyi planlıyoruz.”

Sinan Özgür, KSB, Genel Müdür

“Dünya pazarı için Türkiye’de tasarladığımız, üretimini de Endüstri 4.0 yöntemiyle Türkiye’deki fabrikalarda başardığımız sirkülasyon pompalarının tanıtımını ilk kez burada başlatıyoruz. Sirkülatörlerin kullanımında OEM pazarı dünyanın hemen hemen her yerinden müşteri çekmektedir. İki gün içinde dünyanın pek çok ülkesinden standımızı ziyaret ettiler. Bunların çoğu da OEM üreticileridir. Kombi, kazan, güneş enerji sistemleri üreticilerinin temel kullandıkları pompa sistemleri sirkülatör pompalardır. Dolayısıyla bu fuarın en önemli özelliklerinden birisi de KSB için, dünyadaki pek çok ziyaretçinin bizi İstanbul’da ISK-SODEX Fuarı’nda ziyaret etmesidir.”

Hırant Kalataş, Alarko, Genel Müdür Yarıdmcısı

“Fuarla ilgili görüşlerimi özetleyecek olursam bu fuardan beklentilerimizi büyük ölçüde karşıladık. Zaten kuruluşundan beri katıldığımız bir fuar ve kuruluşuna da iki yılda bir yapılmasına da biz katkı verenlerden biriyiz şirket olarak. Bu fuarda da beklediğimiz bu işlemlerimiz, profesyonel iş ortaklarımızı bir arada görmek onları ağırlamak ve bu vesileyle de yeni çıkan ürünlerimizi kendilerine tanıtma olanakları bulduk. Bundan sonraki yıllarda da fuarın gelişerek devam edeceğini ümit ediyoruz.”

Nadir Sarkuş, linear, İş Geliştirme

“liNear firması Almanya kökenli, mekanik tesisatın her bölümünde hem çizim hem hesaplama yapmayı sağlayan yazılımlar üreticisi bir firma. Dört seferdir İstanbul’daki Sodex fuarına katılıyoruz. Hem satış hem tanıtım anlamında hedeflediğimiz noktalara fuar sayesinde geldiğimizi düşünüyoruz. Bu sene de özellikle Irak’tan ve Azerbaycan’dan ve diğer ülkelerden mesela Rusya’dan gelen misafirlerimizi ve müşterilerimizi ağırladık. Fuar bize hem tanıtım hem de satış açısından olumlu katkılarda bulunuyor. Bundan sonraki fuarlarda da olacağımızı düşünüyorum.”

Selim Tohumcu, Sanhua, Bölge Satış Müdürü

“Sanhua firması olarak Türkiye’de ilk defa fuara katılıyoruz. Fuara katılımımızdan, gelen müşterilerimizden çok memnunuz. Bir sonraki fuarda da, 2018’deki ISK-SODEX fuarında da bulunacağız. Gelen misafirlerimiz biz ilk defa katıldığımız için kendileri de çok memnun oldular. Kendileriyle 2018’de tekrar buluşmak istiyoruz.”

Cem Savcı, Vatbuz, Genel Müdür

“ISK-SODEX fuarı bildiğiniz gibi Avrupa’nın üçüncü büyük düzeyine ulaşmış bir fuar. İklimlendirme sektörünü yurtdışında da çok güzel şekilde temsil eden bir fuarımız. Dört derneğimizin ve vakfımızın beraber oluşturduğu ve Deutsche Messe’yle yapılan ve başarılı olarak cereyan eden de fuarımız. Bu sene de her zaman olduğu gibi yine fuarımıza katıldık. Kendi müşterilerimizle ve yeni potansiyel müşterilerimizle tanışarak kendi ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Organizasyon bana sorarsanız gayet başarılı geçti. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Diğer katılımcılarla da ziyaret edenlerle de konuştuk. Herkes bu seneki fuardan, performansından gayet memnun. Bu başarının ilerleyen senelerde de devam edeceğini biliyor ve inanıyorum. Emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.”

Emre Kilimci, Honeywell, Pazarlama Müdürü

“2004 yılından beri Honeywell olarak ISK-SODEX’e katılıyoruz. Burada hem ısıtma- soğutma sektöründeki hem de mekanik sektöründeki karar vericilere ulaşıyoruz. Türkiye olarak Kafkaslar ve Orta Asya bölgesinden de sorumluyuz, bu bölgeden de yoğun şekilde katılımcılar oluyor, onlarla da iletişim kuruyoruz. Önümüzdeki dönemde de Sodex’le işbirliğimizi devam ettirmek isteriz.”

Erol Porsemay, Çelikpan, Satış ve Pazarlama Müdürü

“Çelikpan Holding olarak Warmhaus olarak ISK-SODEX fuarına yaklaşık sekiz yıldan beri katılıyoruz. Dolayısıyla da 2016 yılında da yeni kombilerimiz olan Watmhaus’u ISK-SODEX fuarında hem tüketici hem taahhütçü ve aynı zamanda toptancı kanalıyla tanıştırmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla da bu fuar bizim için çoğu aşamada çok verimli geçiyor. Bu fuarla beraber hem tanıtımımızı hem yeni markamız olan Warmhaus’u, iyi bir fırsat bilerek tanıtmayı düşündük. Çünkü bu fuarda yaklaşık yüz binden iki yüz binden fazla yani çok daha fazla insanla buluşturma şansına sahibiz. Ve dolayısıyla da bunu en iyi tanıtacağımız yerin bu fuar olduğunu düşündük. Ve bu fuarda da yeni ürünlerimizi hem hermetik cihazlarımızı, yoğuşmalı ve aynı zamanda ERP adı altındaki yeni jenerasyon ürünlerimizi tanıtmayı ve aynı zamanda nihai tüketiciyle buluşturmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Warmhaus’ olarak ISK_SODEX fuarında bizim için en önemli olan konulardan bir tanesi, yabancı misafirlerin ve aynı zamanda yabancı alım yapan ülkelerden gelen satın alma ve sahipleriyle Warmhaus’u buluşturmak istiyoruz. İşte burada da ağırlıklı olarak hem Avrupa’da olsun hem aynı zamanda Orta Afrika’da olsun, bu gibi ülkelerde de tanıtımımızı ISK-SODEX aracılığıyla yapmayı hedefliyoruz ki zaten şu anda bunların hepsini gerçekleştiriyoruz. Bizim için en önemli pazarlardan bir tanesi olan İran ki ISK-SODEX fuarında bir sürü İranlı müşterimiz de bulunuyor. Dolayısıyla da fuarda hedefimiz yaklaşık otuz ülkeyle irtibata geçerek bu satışlarımızı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.”

Ufuk Atan, Demirdöküm, Satış Direktörü

“Burada yine güzel bir Sodex organizasyonunda firma olarak yerimizi almış durumdayız. Demirdöküm olarak -1997 yılı sanırım, ilk Sodex organizasyonunun yapıldığı yıldı-  o yıldan beri  her iki yılda bir düzenlenen fuarımızda her zamana aynı stanttaki yerimizi alıyoruz. Bundan da çok memnunuz.  Demirdöküm olarak sektörün öncü markalarından biriyiz ve burada olmamızın temel amaçları hem yeni müşterilerimizle tanışmak hem mevcut müşterilerimizle vakit geçirmek, onları görmek, hem sektördeki diğer arkadaşlarımızla, rakiplerimizle temas etmek, yenilikleri görmek; amaçlarımız bunlar. Ve yine bu seneki güzel ve başarılı Sodex organizasyonunda da bu amaçlarımızın çoğuna ulaştığımızı söyleyebilirim.  Örneğin ihracat pazarları için İran’dan, Kuzey Afrika’dan, Ürdün gibi ülkelerden önemli bir katılım var, arkadaşlarımız sürekli iş görüşmeleri yapıyorlar. Tabi Demirdöküm olarak 62 yıllık bir firmayız, birçok iş ortağımız var, eski arkadaşlarımız var, yeni bayilerimiz, tesisatçılarımız var. Burada hepsiyle bir aradayız, sohbet ediyoruz, çok keyifliyiz. Standımıza oldukça önemli bir ilgi var, bu da bizi ayrıca motive ediyor. İnşallah bu fuarlar devam edecek ülkemiz ihracatına önemli bir katkıda bulunacak. Bu organizasyonları hepimizin desteklemesi gerekiyor. Ben bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Sodex ekibine teşekkür ediyorum. Güzel bir organizasyon, önemli bir organizasyon, hep birlikte daha da geliştireceğiz bunu, buna yürekten inanıyorum.”

Fuara

Katılımcılar için Faydaları

ISK-SODEX Istanbul 2018'e Neden Katılmalısınız?

Video

DemirDöküm

Video

VESTEL

Video

ISK-SODEX 2016 (Fuar Filmi)

Video

Standart Pompa

Eş Organizatörler / Destekleyen Dernekler